Dela nyhet
Höstlovscampen – en succé!
2 nov, 11:47 0 kommentarer
                                            Under höstlovet genomförde vi en intensiv och rolig hockeycamp som blev en riktig succé! Våra barn har visat upp ett fantastiskt engagemang, god laganda och ett föredömligt uppträdande både på och utanför isen. Det har varit glädjande att se hur de har vuxit som individer och som lagspelare – och flera externa deltagare har redan uttryckt intresse för att komma tillbaka till en eventuell jullovscamp!
Vi har alla förutsättningar att skapa något riktigt bra även under jullovet. Med tillgång till både istider, utomhusis och ett fik där vi kan laga mat tillsammans, finns det stora möjligheter att göra detta till en minnesvärd upplevelse för barnen.
För att kunna erbjuda mat och aktiviteter under dagarna planerar vi att ta ut en mindre deltagaravgift. Om vi får externa gäster kommer vi även att ta ut en separat avgift för dem. Vår camp håller mycket hög kvalitet – enligt oss minst lika bra, om inte bättre, än många andra liknande camper.
Vi ser också en positiv effekt av att barnen har haft struktur under lovet. Genom att vara aktiva och uppe tidigt har de behållit en god dygnsrytm, vilket gör övergången tillbaka till skolan smidigare.
Inför jullovet hoppas vi på ett fortsatt engagemang från er föräldrar. Vi skulle uppskatta hjälp med exempelvis frukostgröt på morgnarna, matlagning eller andra praktiska delar. Tillsammans kan vi skapa en trygg, rolig och utvecklande miljö för våra barn.
Är du intresserad av att hjälpa till eller har frågor? Hör gärna av dig!
Tack för ert stöd och engagemang – ni gör skillnad!
    
					
					
					
					
	
	
Kommentarer